Peste 500 de jucatori intr-un week-end

29 Iunie 2010

In cele sase competitii BCR Tenis Partener care se vor desfasura la sfarsitul saptamanii se va inregistra un record in privinta numarului de participanti.

In urma tragerilor la sorti efectuate marti, 29 iunie, este cunoscuta componenta tablourilor pentru turneele din perioada 1-4 iulie. Mai mult ca niciodata, jucatorii din circuit s-au inghesuit sa se inscrie, astfel ajungandu-se la o cifra totala record: 536. Cei mai multi figureaza la Cupa Persil Gold (Cluj-Napoca, Winners Tennis Club), 143, insa un numar impresionant de jucatori vor participa si la Cupa Persil Gold (Bucuresti, CS Galaxy), 133, dar si la Cupa Lenovo (Bucuresti, Academia de Tenis Herastrau), 104. Pentru aceasta din urma competitie se va desfasura in premiera si un turneu exclusiv de fete, la nivelul 5, tabloul de opt pozitii fiind ocupat in totalitate.

La Cupa Axiopolis, de la Cernavoda, numarul jucatorilor a ajuns la 42, la Cupa Whirlpool, de la Craiova, pe tablouri figureaza 43, in vreme ce la Cupa Szabo, de la Deva, vor fi aproximativ 71 de participanti. Si in cadrul Cupei Szabo exista un tablou exclusiv feminin, la nivelul 5, toate cele opt pozitii fiind ocupate.   

Va oferim mai jos lista capilor de serie numarul 1 de la fiecare categorie a fiecarui turneu in parte, pe masura publicarii tablourilor de concurs:

Cupa Lenovo (Bucuresti, Academia de Tenis Herastrau – 1-4 iulie)

Nivelul 5: Andreea Felicia Dinca

Nivelul 6: Marin Popa

Nivelul 7: Stefan Burtica

Nivelul 8: Dinca Ciprian Rat (foto)

 

Cupa Persil Gold (Bucuresti, CS Galaxy – 2-4 iulie)

Nivelul 5: Ioan Alexandru Cocan

Nivelul 6: Alexandru Raicu

Nivelul 7: Adrian Andrei Toma

Nivelul 8: Neculai Codrut Tinica

Nivelul 9: Dumitru Neaga

 

Cupa Persil Gold (Cluj-Napoca, Winners Tennis Club – 2-4 iulie)

Nivelul 5: Sebastian Morar

Nivelul 6: Lucian Alexandru Pana

Nivelul 7: Cristian Iederan

Nivelul 8: Viorel Dinicu

Nivelul 9: Cristian Suciu

 

Cupa Whirlpool (Craiova, CS Recon – 2-4 iulie)

Nivelul 6: Felix Ionita

Nivelul 7: Edward Lacusta

Nivelul 8: Sorin Ghita

 

Cupa Axiopolis (Cernavoda, Axiopolis – 2-4 iulie)

Nivelul 5: Taner Nazim

Nivelul 6: Lucian Teodorescu

Nivelul 7: Viorel Chirvasuta

 

Cupa Szabo (Deva, TC Szabo&Szabo – 1-4 iulie)

Nivelul 5: Daniela Botas

Nivelul 6: Daniel Bota

Nivelul 7: Lucian Ionita

Nivelul 8: Eugen Mutrescu